Çalışma Saatleri :
Hafta içi 09:00 - 18:00
Hafta Sonu 10:00 - 17:00

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı

Doğum sonrasında enfeksiyonlara karşı savunmada ilk görev alan organlarımız olan ve aynı zamanda lenf bezinin parçaları olan bademcik ve geniz eti; solunum ve sindirim sistemlerinin başlangıç noktasında konumlanmıştır. Solunan hava ve alınan gıdalara karşı vücudu savunma görevini antikor denilen koruyucu maddeleri üreterek gerçekleştirmektedirler.

Burnun hemen arkasında geniz boşluğunda yer alan geniz eti burun yolu ile kaynaklanan enfeksiyonlara karşı ilk savunma bariyerini oluşturur ve vücuda ulaşan bakteri ve virüslere karşı hücresel savunma yanıtını başlatır. Bağışıklık sisteminin bir parçası olan geniz eti, bakteri ve virüslere karşı mücadelede bağışıklık sistemimizi ayakta tutan hücreler olan lenfositlerin oluşumuna katkıda bulunur. Bu reaksiyon esnasında boyutları büyüyebilir ve bir süre sonra mevcut büyüklüğü sağladığı katkıların yanı sıra çeşitli sorunlara yol açabilir.

Geniz etinin normalden fazla büyümesine bağlı olarak;

 • Burun tıkanıklığı
 • Horlama Uyku Apnesi
 • Sık tekrarlayan üst solunun yolu enfeksiyonları
 • Ağzı açık bir şekilde uyuma
 • Diş, yüz, çene gelişiminde bozukluklar
 • Sık orta kulak iltihapları
 • İşitme kayıpları
 • Büyüme ve gelişmede gerilik
 • Gece idrar kaçırma
 • Geçmeyen burun akıntıları ve sinüzitler
 • Ağız kokusu
 • Tat koku kaybı
 • İştahsızlık
 • Konuşma bozukluğu gibi şikayetler ve hastalıklar ortaya çıkabilir.

Genellikle 2 yaşından itibaren büyümeye başlayan geniz etinin aşırı büyümesinin yukarıda saydığımız şikayetlere yol açması durumunda yapılacak bir operasyonla çıkartılması gerekir.

Bademcikler ise boğazın sağlı sollu olmak üzere 2 yanında yer alan ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin bir parçası olarak görev alan diğer Lenfoid organlardır. Yeni doğanda küçüktürler. Geçirilen enfeksiyonlara bağlı olarak büyürler. Bademciklerin aşırı büyümesine bağlı olarak da çocuklarda görülen enfeksiyon sıklığı artar. Bu enfeksiyonların yıl içerisinden 5 ve üzerinde olması, horlama ve uykuda nefes durması gibi sorunların ortaya çıkması durumunda bademcik operasyonları gerekebilmektedir.

Bademcik Ameliyatını Gerektiren Durumlar

Bademcik ameliyatı günümüzde çok kolay bir şekilde ve risk faktörleri ortadan kaldırılarak gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte birçok aile çocuklarının küçük yaşta ameliyat olup olmaması konusunda ikilem yaşamaktadır.

Bademcik ameliyatı;

- Çocuk son 1 yılda 6’dan fazla ateşli bademcik iltihabı geçiriyor ise

- Bademcik enfeksiyonu ateşli havaleye neden oluyor ise

- Bademciklerde apse oluşumu gözlemleniyorsa

- Horlama, ağız açık uyuma, yemek yeme ve yutma problemleri yaşanıyorsa

- Bademcik büyümesi sebebi ile çene gelişiminde bozulma yaşanıyorsa

- Bademcik enfeksiyonları ilaç tedavisine yanıt vermiyor ise uygulanması önerilmektedir.

Geniz Eti Ameliyatını Gerektiren Durumlar

Geniz eti problemleri de tıpkı bademcik problemleri gibi günümüzde konforlu bir şekilde cerrahi müdahale ile tedavi edilebilmektedir.

Geniz eti ameliyatının gerektiği durumlar ise şu şekildedir;

- Solunum güçlüğü

- Ağız açık uyuma ve horlama

- Geniz etinin büyümesine bağlı çene gelişiminde bozukluk

- Kronikleşen orta kulak iltihabı ve sıvı birikimi

- Tekrarlayan sinüzit

Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı Uygulama Aşaması

Geniz eti ve bademcik ameliyatları genel anestezi altında uygulanmaktadır. Ağız içerisinden gerçekleştirilen müdahale ile alınan bademcik ve geniz eti ameliyatı sonrasında hasta genellikle 1 gün hastanede kalmaktadır. Ameliyat için herhangi bir mevsim faktörü olmamakla birlikte ameliyattan sonra çok daha kolay farenjit olma riski söz konusu değildir.