Çalışma Saatleri

 • Hafta İçi

  09:00 - 18:00

 • Hafta Sonu

  10:00 - 17:00

Sinüzit Ameliyatı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Sinüzit Ameliyatı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Sinüzit özellikle soğuk havalarda çok sık görülen ve hastanın yaşam kalitesini oldukça etkileyen bir hastalıktır. Sinüslerin iltihaplanması ve bunun sonucunda hastada yoğun ağrı, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı gibi problemlere yol açan hastalık sinüzit olarak adlandırılmaktadır. Sinüzit problemi gerek ilaçla tedavi gerekse yaşam tarzının düzenlenmesi ile iyileştirilebilse de bazı hastalarda bu yöntemler yeterli olmamaktadır. Bu durumda cerrahi yöntemlere başvurularak sinüzit problemi tedavi edilebilmektedir. 

Sinüzit Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Sinüslerin iltihaplanarak kişide birtakım semptomlara neden olmasının sonucunda farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Gerek ev ortamının yeniden düzenlenmesi gerekse burun içi spreylerin kullanılması gibi yöntemler yukarıda da bahsedildiği gibi bazı hastalarda yeterli etkiyi sağlamamaktadır. Bu nedenle sinüzit ameliyatı planlanmaktadır. 

Sinüzit ameliyatında temel disiplin; iltihaplanan sinüslerin temizlenmesi, sinüslerdeki şekil bozukluklarının düzeltilmesidir. Böylece hasta çok daha rahat nefes alabilecek, enfeksiyona maruz kalmayacak ve baş ağrısı, yüz ağrısı ya da geniz akıntısı gibi problemler yaşamayacaktır. Sinüzit ameliyatına karar verilmesi, doktor seçimi ya da sinüzit ameliyatı sonrası iyileşme sürecindeki bakım problemin giderilmesinde büyük önem taşımaktadır. Endoskopi yöntemi ile gerçekleştirilen sinüzit ameliyatı genel anestezi altında uygulanmaktadır. 

Sinüzit Ameliyatı Ne Zaman Karar Verilir?

Sinüzit ameliyatının uygulanabilmesi için birtakım koşulların oluşması gerekmektedir. Bu koşullar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Sinüzit problemi ilaçla ya da burun içi spreyler ile giderilemiyor ise,
 • Hastanın yaşadığı semptomlar günlük yaşamı olumsuz etkiliyor ise,
 • Sinüslerde doğuştan ya da travmatik olaylar sonucunda şekil bozuklukları mevcut ise,
 • Burun içerisinde polip oluşumu bulunuyor ise,
 • Geniz eti ya da burun eti büyümesi yaşanıyor ise,

sinüzit ameliyatı uygulanmaktadır. Bu koşulların bulunmasının yanı sıra sinüzit ameliyatı planlamasında hastanın nitelikli bir şekilde bilgilendirilmesi, doktor seçiminin tecrübeli ve alanında uzman cerrahlar tarafından yapılması büyük önem taşımaktadır. Sinüzit ameliyatı hastanın en sağlıklı döneminde uygulanmalıdır. Akut iltihaplı dönemde sinüzit ameliyatının uygulanması ciddi riskler açığa çıkarabilmektedir. 

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sinüzit ameliyatının başarısını etkileyen en önemli faktörtlerden biri de ameliyat sonrası bakımın nitelikli bir şekilde yapılması, kullanılması gereken ilaçların aksatılmamasıdır. Bu nedenle ameliyatı uygulayacak olan doktorun ameliyat sonrası süreç için belirttiği tüm önerilere eksiksiz bir şekilde uyulması gerekmektedir. 

Sinüzit ameliyatı sonrasında;

 • Hastanın istirahat etmesi gerekmektedir.
 • Baş bölgesi yukarıda olacak şekilde yatılmalıdır.
 • Ameliyat günü hastanede kalınmaktadır. 
 • Ağır sporlardan kaçınılmalıdır.
 • Koşma, merdiven çıkma, ağır kaldırma gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır. 
 • Kontrollerin aksatılmaması gerekmektedir.
 • Doktorun önerdiği ağrı kesiciler kullanılarak ağrı kontrolü sağlanmalıdır. 
Sinüzit Ameliyatı Sonrasında Sinüzit Problemi Tekrarlar mı? 

Sinüzit ameliyatı sonrasında hastanın yaşam tarzına maksimum derece dikkat etmesi gerekmektedir. Sigara kullanmaması, yaşam alanlarının havalandırılması, burun ve yüz bölgesinin darbelerden korunması ve soğuk algınlığından korunulması gerekmektedir. Aksi taktirde sinüzit problemi tekrar yaşanabilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir