Çalışma Saatleri

  • Hafta İçi

    09:00 - 18:00

  • Hafta Sonu

    10:00 - 17:00

Estetik Yüz Analizi

Estetik Yüz Analizi

Estetik yüz analizinde amaç yüzün simetrisini sağlamak ve yüzde var olan kusurları gidermek için gerekli yöntemleri bulmaktır.

Amaç

Estetik yüz analizinde amaç yüzün simetrisini sağlamak ve yüzde var olan kusurları gidermek için gerekli yöntemleri bulmaktır.

Nasıl yapılır ?

Yüzün estetik analizini yapabilmek için tüm yüze bir bütün olarak bakabilmek gerekir. Bunun için fotoğraflama çok önemlidir. Burunun alın ile uyumu, burunun elmacık kemikleri ile uyumu ve tabiki dudakların burun ile uyumu estetik yüz analizinde değerlendirilen unsurlardan yanlızca biridir.

Estetik yüz analizi yaparken en önemli organımız yüzümüzün merkezinde yer alan burnumuzdur. Burnumuzda var olan bir asimetri tüm yüzümüzde asimetri olmasına sebep olacaktır.

Burun Estetik Analizinde Kullanılan Yöntemler

  • Kalitatif Değerlendirme (Gözlemsel değerlendirme)
  • Kantitatif Değerlendirme (Sayısal veri ve oranlar kullanılarak yapılan değerlendir)
  • Marquardt Yüz Maskesi ile Değerlendirme

Bu yöntem Dr. Stephen R. Marquardt tarafından geliştirilmiş ırklara göre hazırlanan şablonlar üzerinden yapılmaktadır. Hastanın yan ve önden fotografları çekilir ve yüz analizi işlemi gerçekleştirilir.

  • Yüz Analizinde Altın Oran

Estetik yüz analizinin ilk basamağı gözlemsel değerlendirmedir. Gözlemsel değerlendirmede öncelikle baş ve yüz tipi, estetik alanlar arası ilişki ve yüz simetrisi belirlenir.

Gözlemsel değerlendirme aslında estetik yüz analizinin en önemli aşamasıdır. Hastalarımızı doğru yönlendirebilmek için hastamızı ilk gördüğümüzde beynimiz bu değerlendirmeyi hızlıca yapmaktadır. Aslında bu durum kantitatif değerlendirme için bir ön görüşme olmaktadır.

Gözlemsel değerlendirmede hastanın şikayetleri alınır. Aslında hastanın yüzünde hangi bölgesinden rahatsız olduğu öğrenilir.

Bu duruma bir örnek verilmek gerekirse hastamız burnun büyük olduğu şikayeti ile tarafımıza başvurdu ve bunun için burun ameliyatı olmak istediğini söyledi. Bu durumda hastaya tam bir yüz analizi yapılmalı ve burun ameliyatıyla bir ölçüye kadar burnun küçültülebileceği ve bunun elmacık kemiklerine dolgu veya implantta gerekebileceği konusunda bilgilendirilmelidir.

Yüz güzelliği toplumdan topluma tarihten tarihe değişen bir olgudur. Hastalarımız kendilerini daha güzel hissetmek için tarafımıza başvurmakta ve bunun için yapılacak küçük dokunuşlar büyük farklar yaratacaktır.

Yüzün kantitatif değerlendirilmesi için bir standart oluşturulmuştur. Yüzde estetik bölümler arasında tanımlanmış oranlar bulunur, bunların birbirleri ile harmonileri güzel ve çekici yüzü ortaya koyar.

Sanatsal çalışmalarda göz genişliği dikkate alınarak yüz yatay 3, dikey ise 5 bölüme ayrılmıştır.

Yüz yüksekliği olarak 3 bölüme ayrılan yüzde aslında alın mesafesi burun uzunluğuna eşit olmalıdır. Bu oran artığında yüzde asimetrik bir görüntü ortaya koymaktadır. Aslında antik çağlardan beri insanların sanatsal çalışmalarında bu oranları görebilirz. Estetik operasyonlar esnasında bunu ortaya koymak bir gerekliliktir. Estetik operasyonları tibbi bilginin en üstünü gerektiren bir sanat dalı olarak görmek  yaptığımız emek sonucunda ortaya çıkan sonuçlardan hasta ve doktorun ikisininde mutlu olduğunu göremek en büyük hazlardan biridir.

Doğada güzelliğin tanımını yapmak uzun yıllardan beri araştırılmış bir oldudur altın oran eski mısırlılardan beri araştırılmış eski yunanlılar tanımlamışlardır. Altın oran yani 1.61803 doğada bulunan ve insanoğlunun farkettiği bir orandır. Altın oranı estetik operasyonlara uygulamak sonuçta güzelliği doğurmaktadır.

Estetik yüz analizin hastaların ayrıntılı yüz analizleri yapılır ve şikayetleri doğrultusunda en uygun tedavi biçimleri fotograflar üzerinde çalışılarak hastaya gösterilmeye çalışılır. Vücudumuzun en muhtaşem organlarından biri olan burnumuzun estetik yüz analizinde merkeze oturduğunu düşünmekteyim diğer organlar burun etrafında şekilllenir. Estetik operasyonlarından en zoru olan burun estetiği yapılırken özellikle göz, çene, elmacık kemiği ve dudağı görmezden gelmek, uygun müdahalelerde bulunmamak doğadaki altın oranı bozmak gibidir.

Bu yöntem Dr. Stephen R. Marquardt tarafından geliştirilmiş ırklara göre hazırlanan şablonlar üzerinden yapılmaktadır. Hastanın yan ve önden fotografları çekilir ve yüz analizi işlemi gerçekleştirilir.