Çalışma Saatleri

  • Hafta İçi

    09:00 - 18:00

  • Hafta Sonu

    10:00 - 17:00

Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi)

Burun eti büyümesi

Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi)

Konka ‘lar, diğer adı ile “Burun Etlerimiz” solunan havanın nemlendirilmesi ve ısısının ayarlanmasında önemli görevleri olan anatomik yapılardır.

Konka ‘lar, diğer adı ile “Burun Etlerimiz” solunan havanın nemlendirilmesi ve ısısının ayarlanmasında önemli görevleri olan anatomik yapılardır.

Sinir sistemi aracılığıyla günlük ihtiyaçlara göre burun eti içerisindeki kan akımı değiştirilerek burun eti boyutu değiştirilir. Allerjik durumlarda ya da üst solunum yolu enfeksiyonlarında konka içerisindeki salgının artışı burun etlerinde şişme ile sonuçlanır. Burun etlerimizin şişmesinin klinik sonucu da karşımıza burun tıkanıklığı olarak çıkmaktadır. Konkalar her iki burun deliğinde alt, orta ve üst olmak üzere toplam 6 adettir.

Üst konka genellikle koku alma ile ilgili hava akımının düzenlenmesinde görev alırken , orta konka sinüs havalanmasını etkiler , klinik olarak karşımıza en sık çıkan burun tıkanıklığı nedeni ise alt konkalardaki ya da alt burun etlerindeki anormal büyümelerdir.

Burun tıkanıklığı, kulak burun boğaz hekimi olarak bizlerin en fazla karşılaştığı yakınmalardandır. Alt konka şişmelerine bağlı kronik burun tıkanıklığında genellikle neden allerjik rinit ve vazomotor (non-allerjik) rinitdir.

Nonalerjik rinitlere bağlı burun eti büyümesi nedeni;

Hamilelik ve premenstrual dönem: Bu dönemlerde östrojen hormonunun artmasına bağlı.

• Tiroid hastalıkları: Hormonal değşime bağlı olarak

Çevresel ısı değişiklikleri: Burun eti kan akımını etkiler

• Çeşitli uyaranlar: Sigara dumanı, toz, işyeri ortamındaki çeşitli gazlar

• Çocuklarda geniz eti: Bu durumda hava akımı bozulması salgıların geniz bölgesinde birikim konkalarda şişliğe yol açar.

• Burun anatomisindeki sorunlar: Özellikle burun kemiği eğriliği burun kıkırdağı eğriliği gibi durumlarda da burun eti büyümesi olabilir.

• Mide ve Boğaz problemleri: Özellikle asit reflüsü konkalarda şişmeye yol açmaktadır. Boğaz reflüsü ciddi bir burun eti büyümesi nedenidir.

• İlaca bağlı rinit: Kontrolsüz uzun süreli bazı burun damlalarının kullanılması ve tansiyon ilaçları

BURUN ETİ BÜYÜMESİ TEDAVİSİ

Öncelikle hastanın tozlu ortamdan uzak kalması, sigara dumanına maruz kalmaması temel önlemlerdir. Gece yatarken konforun artırılması için baş 30 derece yukarıda tutulabilir.

İlaç tedavileri: Allerji ilaçları , burun damlaları tedavide kullanılmaktadır.

Cerrahi tedavi: Burun etlerinin kesilerek , yana doğru kırılarak ya da radyofrekans ve lazer gibi yöntemlerle küçültülmesi ise ilaç tedavilerinin yeterli olmadığı durumlarda tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır.