Çalışma Saatleri :
Hafta içi 09:00 - 18:00
Hafta Sonu 10:00 - 17:00

Burun Eti Küçültme

Burun Eti Küçültülmesinde Lazer Yöntemi

Burun Eti (Konka) Nedir?

Burun etleri her burun deliğimiz içerisinde ALT, ORTA ve ÜST olmak üzere sağlı sollu toplam 6 adet olan dokulardır. Burun etlerinin büyüklükleri yukarıdan aşağı doğru artmaktadır.

Burun etlerinde “Alt Burun Eti”, havanın nemlendirilmesi, ısıtılması ve temizlenmesi ile burun içerisinde oluşturulan laminar ve türbülan hava akımının sağlanmasında rol oynar, Alt burun etleri gün içerisinde büyüklüğünü değiştirebilen zaman zaman şişen zaman zaman da küçülen dokulardır. “Orta Burun Eti” ise daha çok sinüsler ile ilişkili olan ve anatomik farklılıklarında sinüslerin boşalmasında sıkıntılar yaşayabileceğimiz dokulardır. Üst Burun Etleri” ise koku alanı öncesinde karşımıza çıkan ve koku alma işlevi ile ilgili koku alanının hava akım dinamiklerine katkı sunan dokulardır.

“Alt burun etleri” yan yüzden bakıldığında bir deniz kabuğu şeklindedir ve burun ön kısmından geniz boşluğunun yan kısımlarında bulunan östaki tüpü ağzına kadar arkaya doğru uzanım gösterir. Bu şekilde bir yapı almasının nedeni de aslında geçen hava akımını algılayan mekanoreseptörler tarafından sürekli olarak algılanan havaya göre şekil değiştirmesi ile olur. Burun eti büyümesi çocuklarda zeka geriliği ve uyku hali problemlerini açığa çıkarabilmektedir. O yüzden gün içerisinde farklı saatlerde çekilen MR ve Tomografi görüntülerinde “alt burun etlerini” farklı boyutlarda görmek mümkündür.

Burun Eti (Konka) Büyümesi Nedenleri Nelerdir?

Burun etlerinin akut büyümelerinin olduğu gibi uzun dönemli kronik devam eden büyümeleri de mümkündür.

En sık burun eti büyümesi nedeni alerjidir. Özellikle ev tozu, akara ve polen alerjisi sonrasında burun etlerinde ileri derecede büyümeler olabilir. Alerjik reaksiyon sırasında kan akışı hızlanması sebebi ile burun etinde büyümeler yaşanabileceği gibi burun iltihapları nedeni ile de oluşabilmektedir.

Bunun dışında çeşitli ilaçların kullanımına bağlı burun eti büyümesi de mevcuttur. Özellikle erkeklerde iktidarsızlık ve cinsel performansı artırma amaçlı kullanılan ilaçların burun etini büyütme etkileri de mevcuttur. Kişiler bu tür ilaçları kullandıktan sonra 1-2 gün devam eden burun tıkanıklığı şikayeti yaşayabilmektedirler. Bu süre boyunca burundan nefes alma problemi yaşayan bu kişilerde ağız solunumu başlayabilir.

Karşımıza sık çıkan bir diğer neden de gebeliğe bağlı burun eti büyümesidir. Hamilelikte değişen hormonal süreçler burun eti büyümesi ve burun tıkanıklığına yol açabilir. Geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları, hava kirliliği ve sigara kullanımı da diğer burun eti şişliğine ve büyümesine yol açan nedenler arasındadır.

Burun Eti Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Burun eti büyümesi nedene bağlı olarak tedavi edilir. Eğer akut yani geçici bir büyüme varsa ilaç ile tedavi edilmektedir ancak hastada yüksek tansiyon, böbrek ve kalp, prostat büyümesi ve göz tansiyonu problemi yaşayan kişilerde ilaçla tedavi yöntemleri uygun değildir. Bununla birlikte tuzlu su ile burun içinin yıkanması kısa süreli olsa da tedavide etkendir. Kalıcı burun eti büyümelerinde cerrahi yöntem tercih edilmektedir.

Burun eti cerrahisinde çeşitli yaklaşımlar vardır. Bu yöntemler;

1. Konkaplasti; Burun eti içerisindeki kemik dokunun kısmı olarak çıkarılması ve burun eti örtü mukozasının korunarak içeriden doku küçültmenin yapılmasıdır.

2. Konka redüksiyonu ya da konka (burun eti) küçültülmesi operasyonu; burada yapılan ise burun eti mukozasının içerisine girilerek çeşitli enerjilerle burun etinin içeriden küçültülmesi işlemidir. Burada burun eti içerisine tünel açılarak küçük motorlu endoskopik aletlerle burun eti küçültülmesi sağlanabildiği gibi, radyo frekans ve Lazer enerjileri kullanılarak da burun eti küçültülmesi sağlanabilir.

Burun Eti Büyümesinde Lazer Tedavi Yöntemi Nedir?

Cerrahi uygulamalar esnasında pek çok sıcak enerji yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin başında Elektrokoter, radyo frekans, Plazma ve Lazer gelmektedir. Toplumda en çok bilinen ve diğer alanlarda da yaygın kullanımı nedeniyle alışık olduğumuz enerji türlerinden biri de Lazer ışınıdır. LAZER kelimesi “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” cümlesindeki kelimelerin baş harfleri ile oluşan kısaltmadan gelir ve anlamı “Işımanın Uyarılmış Yayılımı Yolu ile Işımanın Kuvvetlendirilmesidir. “NdYAG, Holmiyum YAG, Diode, Co2 Lazerler olmak üzere çeşitli türde lazerler vardır.

Burun eti küçültmede de Holmiyum YAG lazer çevre hasarının az olması, atış yapıldıktan sonra çok derin doku penetrasyonu olmaması nedeniyle tercih edilmektedir. Burun eti küçültmede Lazer yönteminin diğer yöntemlere göre avantajı daha az kabuk oluşması, hızlı iyileşme süreci, bu süre boyunca burunda koku oluşumunun az olması, burun etinde hedeflenen mutlak küçülmeyi sağlamada yüksek başarı oranı, burun eti mukozasında minimal hasar olarak sıralanabilir.

Burun Eti Büyümesinde Radyo Frekans Yöntemi

Burun eti büyümesi kronik bir şekilde devam ettiği sürece hastanın yaşam kalitesi önemli derecede düşmektedir. Uyku kalitesi bozulmakta günlük yaşamda sürekli yorgunluk ve uyku hali yaşamaktadır. Burun eti büyümesi probleminin radyo frekans ile tedavisi günümüzde en sık tercih edilen yöntemidir. Konkaların işlevsel özelliklerinde hasar bırakmadan kan damarlarının yoğun olduğu bölgelerin küçültülmesi disiplinine dayanan radyo frekans yöntemi; radyo dalgalarının etkisi ile hedef dokuların büzüşmesi olarak tanımlanmaktadır.