Çalışma Saatleri :
Hafta içi 09:00 - 18:00
Hafta Sonu 10:00 - 17:00

Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Yüz bölgesinde, özellikle de burun etrafında yerleşen hava boşluklarına sinüs denilmektedir. Alerjik reaksiyon, hava kirliliği, sinüslerde doğumsal ya da travmatik sebeplerden ötürü gelişen şekil bozuklukları sonucunda iltihaplanma görülmesine ve birtakım şikayetlere yol açmasına sinüzit adı verilmektedir.

Üst solunum yolu hastalıkları yaşamın her döneminde yaşanabilen hastalıklardır. Bu hastalıklar çoğunlukla sinüzit problemlerine de neden olabilmektedir. Gerekli önlemler alındığında ya da gerekli tedavi yöntemleri uygulandığında sinüzit şikayetleri de çoğunlukla ortadan kalkacaktır. Ancak bazı kişilerde sinüzit kronik bir hal almakta ve medikal ilaçla tedavi yöntemlerine cevap vermemektedir. Bu sinüzit problemleri sebebi ile doktor gerekli tanı yöntemleri uygulayarak hastalığın akut sinüzit mi yoksa kronik sinüzit mi olduğunu teşhis edecektir.

Sinüzit problemine neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilmektedir;

Çevresel faktörler; virüs, mantar, bakteri, parazit yapılar, travmalar, enfeksiyonlar, cerrahi müdahaleler.

Hastaya ait yapısal faktörler; genetik bozukluklar ve problemler, hamilelik, hipotiroidi, immünyetmezlik problemleri, polipler, disfonksiyonlar, anatomik bozukluklar.

Akut sinüzit belirtileri genellikle 4 hafta içerisinde tamamen düzelmektedir. Kronik sinüzit şikayetleri daha uzun süre devam etmekle birlikte yıl içerisinde 4’ten fazla kez tekrarlamaktadır. Sinüzit probleminin nedenleri; burun içerisinde büyüyen polipler, burun eti büyümesi, sigara kullanımı, sürekli olarak hava kirliliğine maruz kalınması, bağışıklık sisteminin zayıflaması, alerjik reaksiyonlar, burun kemiğinde şekil bozukluğu, burun içinde bulunan kıkırdaklarda yapısal sorunlar olarak sıralanabilmektedir.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir

- Burun akıntısı ya da genizde akıntı

- Burun tıkanıklığı

- Baş ağrısı

- Yüz ağrısı

- Koku duyusunda azalma

- Nefesin kötü kokması

- Yüzde dolgunluk ve basınç hissi.

- Ateş

- Öksürük

- Kulaklarda basınç

- Ağız ve diş problemleri

- Sabahları yorgun uyanma

- Seste değişiklik

Sinüzit Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Sinüzit şikayetleri eğer 3 aydan fazla devam ediyorsa bu duruma kronik sinüzitten bahsetmek mümkün olmaktadır. Kişinin yaşam kalitesini düşüren, uyku problemlerine yol açan sinüzit problemi; tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Günümüzde hem cerrahi hem de cerrahi dışı birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ancak tedaviye başlamadan önce sinüzite neden olan faktörler belirlenmeli ve bu nedenler ortadan kaldırılmalıdır.

Sinüzit tedavisinde; sinüzit problemine yol açan nedenler ortadan kaldırıldıktan sonra ilaç tedavisine başvurulabilmektedir. Burun açıcı spreyler, antibiyotikler ya da steroidli spreyler ile tedavi edilebilmektedir. İlaçla tedaviye cevap vermeyen ve belirtilerin devam ettiği durumlarda ise cerrahi yönteme başvurulmaktadır. Endoskopik yöntemle gerçekleştirilen ameliyat sırasında burun içinde varsa büyüyen poliplerin alınması ve iltihabın temizlenmesi sağlanmaktadır. Balon rinoplasti ve navigasyon yöntemi eşliğinde gerçekleştirilen cerrahi müdahale kısa sürmekte ve kişi kısa süre içerisinde sağlıklı güncel yaşamına dönebilmektedir.

Sinüzit problemi günümüzde toplumun büyük bir bölümünde görülmektedir. Öyle ki hipertansiyon ya da romatizma gibi sağlık problemlerinden daha sıklıkla yaşanmaktadır. Bununla birlikte kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle mutlaka çok ayrıntılı bir değerlendirmeye tabi tutulmalı ve hasta için en uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Sinüzit ameliyatı sonrasında şikayetlerin son bulması ve tekrarlamaması hastanın yaşam tarzına bağlıdır. Sigara içilen ortamda bulunulması, alerjik durumların tedavi edilmemesi ya da burun ve yüz bölgesinin darbelere maruz kalması ile sinüzit problemleri tekrar edebilmektedir.

Sinüzit Türleri ve Tedavi Yöntemleri

Akut sinüzit problemlerinin tedavisi öncelikle belirtilerin ortadan kaldırılması disiplinine dayanmaktadır. Bu nedenle medikal ilaçlar, burun spreyleri ve birtakım antibiyotiklerden yararlanılmaktadır. Kullanılan ilaçların yan etkilerinin kontrol edilmesi amacı ile tedavi öncesinde mutlaka genel sağlık taraması yapılmaktadır.

Kronik sinüzit probleminin doğru teşhisi çok önemlidir. Öyle ki bağışıklık sisteminin düştüğü durumlarda da belirtiler kronik sinüzit belirtileri ile aynı olabilmektedir. Hatalı teşhis koyma ihtimalinin arttığı bu durumda tanı yöntemlerinin birçoğundan yararlanılmaktadır. Fizik muayene, röntgen, bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme sistemlerinden yararlanılarak tanı konulmaktadır. Bununla birlikte kronik sinüzitin cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi nedeni ile; burun içerisinde oluşan poliplerin konumu, burun konkalarının büyümesi, burun kemiği ve kıkırdağının eğrilikleri, alerjik reaksiyona neden olan alerken maddeler, diş ve diş eti hastalıkları gibi problemler mutlaka belirlenmeli ve tedavi planlaması bu yönde gerçekleştirilmelidir.