Çalışma Saatleri

  • Hafta İçi

    09:00 - 18:00

  • Hafta Sonu

    10:00 - 17:00

Aşırı Koku Alma

Aşırı Koku Alma

Aşırı Koku Alma

Aşırı koku alma, özellikle koku duyusu bozuklukları ile uğraşan hekimlerin sık karşısına çıkan problemlerden bir tanesidir. Aşırı koku alma sorunu aslında üzerinde ciddi olarak durulması gereken bir problemdir.

Aşırı koku alma, özellikle koku duyusu bozuklukları ile uğraşan hekimlerin sık karşısına çıkan problemlerden bir tanesidir. Aşırı koku alma sorunu aslında üzerinde ciddi olarak durulması gereken bir problemdir. Çünkü gerçekten bir birey aşırı koku alıyor mu, yoksa mevcut kokulardan rahatsızlık duygusu diğer bireylere göre daha fazla mı bunu ortaya koymak gerekir. O yüzden aşırı koku alma şikayeti olan bir kişinin mutlaka koku laboratuarına sahip bir kulak burun boğaz ortamında bu şikayetini paylaşması ve değerlendirilmesi gerekir.

Öncelikle, bireyin aşırı koku alma şikayeti varsa, burnunu süper burunlar dediğimiz koku alma yeteneği üst burunlarda  olup olmadığı ortaya konmalıdır. Eğer koku alma yeteneği yüksek olan bir kişi değil ise kokulardan tiksiniyor mu, rahatsız mı oluyor onu ortaya koymak gerekmektedir. Çünkü bir çok alerjik hastalıkta, saman nezlesinde, bir takım alerjik reaksiyonlarda kişiler parfüm kokusu, deterjan kokusu ve bir takım ağır kokulardan çabuk rahatsızlık duyarlar ve bunu aşırı koku alma olarak tarif edebilirler. Aynı şekilde migren hastalığında, aslında bireylerin kokulara hassasiyeti artmış olmalarına rağmen bunu ben aşırı koku alma olarak tarifleyebilirler. Aşırı koku alma durumunu net olarak ortaya koymak gerekmektedir.