Çalışma Saatleri :
Hafta içi 09:00 - 18:00
Hafta Sonu 10:00 - 17:00

Sinüzit Ameliyatı

Sinüsler; yüz bölgesindeki hava boşluklarına verilen isimdir. Sinüsler günde yaklaşık yarım litre mukus salgılamaktadır. Bu salgı sinüslerde hareket ederek virüs ve bakterilerle birlikte toz parçacıklarını temizlemektedir. Sinüsler bazı sebeplerden dolayı kişide birtakım şikayetlere yol açabilmektedir. Burun ya da yüz bölgesinin darbe alması sonucunda ya da doğumsal nedenler dolayı gelişen şekil bozuklukları ile birlikte sinüslerdeki hava akışı sağlıklı bir şekilde sağlanamamaktadır. Böylece iltihaplanan sinüs boşlukları kişide farklı şikayetlere yol açmaktadır. Aynı zamanda hava kirliliğinin artması, şehirleşme ile birlikte alerjik durumların çoğalması ile birlikte sinüzit şikayetlerinde de artış gözlemlenmektedir. Geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, yüzde dolgunluk hissi, nefes alamama, burun akıntısı, diş ağrısı gibi şikayetler yaşanabilmektedir.

3 aydan uzun süre devam eden; geniz akıntısı, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, yüzde dolgunluk hissi ve koku duyusunun bozulması gibi bulgulara neden olan sinüzit problemlerinde ilaçla tedaviye cevap vermiyorsa tedavi seçenekleri arasında cerrahi müdahale gerçekleştirilebilmektedir.

Sinüzit ameliyatı sırasında sinüs ağızları açılmakta, sinüs içerisindeki iltihap temizlenmekte ve böylece sinüslerin düzgün havalanması sağlanmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte endoskopik olarak gerçekleştirilen sinüzit ameliyatları; navigasyon yöntemi, balon yöntemi ve klasik endoskopik yöntemleri uygulanarak gerçekleştirilmektedir.

Sinüzit ameliyatları sonrasında sigara içilen alanlarda durmamak, soğuk algınlığından korunmak ve doktor tavsiyelerine eksiksiz uymak; sinüzit şikayetlerinin önüne geçilmede yardımcı olacaktır. Kısa sürede gerçekleştirilen endoskopik sinüzit ameliyatı sonrasında hasta kısa sürede günlük yaşamına ve işine dönebilmektedir. Sinüzit ameliyatı tecrübeli doktorlar tarafından yapılmalıdır. Bunun sebebi ise; burun sağlığının korunması, işlevini yitirmemesi, sağlıklı nefes almanın ve koku duymanın korunması gerekliliğidir.

Sinüslerin İltihaplanma Nedenleri Nelerdir

Sinüsler birtakım nedenlerle iltihaplanarak sinüslerin fonksiyonel özelliklerine engel olmaktadır. Bu nedenlerden birkaçı şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Üst solunum yollarını etkileyen alerjik reaksiyonlar

- Diş ve diş eti enfeksiyonları

- Diş implantı sırasında hatalı uygulamalar

- Enfeksiyon oluşumu gözlenen diş kökünün çekim sırasında kök kanalındaki dokuların sinüslere itilmesi

- Tempolu yüzme aktiviteleri ile sert dalışlar

- Tütün ve tütün maddeleri kullanımı

- Hava kirliliğine maruz kalma

Sinüzit Tanısı

Sinüzit probleminin tanısında öncelikle fiziksel muayene gerçekleştirilmektedir. Nazal endoskopik muayene ile birlikte alerji testleri, röntgen ve bilgisayarlı tomografi ile gerekli testler uygulanmaktadır. Endoskopik muayene ile burun içinin ve sinüs ağızlarının değerlendirmesi yapılmaktadır. Bu süreçte hastanın genel sağlık öyküsünün de değerlendirilmesi ile hastaya uygun en doğru tedavi yöntemine karar verilmektedir. Akut sinüzit problemi genellikle medikal ilaçlar ve antibiyotikler ile tedavi edilebilirken kronik sinüzit probleminin tedavisinde çoğunlukla cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır.

Sinüzit Ameliyatı Kimlere Uygulanır

Sinüzit tedavisinin cerrahi müdahaleye başvurularak gerçekleştirildiği hastalar şu şekildedir;

- Burnunda et büyümesi olan kişiler

- Burun kemiğinde eğrilik bulunan kişiler

- Burun içi kıkırdak yapısında anatomik bozukluğa rastlanan kişiler

- İlaç tedavisine yanıt vermeyen kişiler

- Burun içerisinde polip bulunan kişiler

Sinüzit ameliyatı yaklaşık 1 saat sürmektedir. Endoskopik yöntemlerle ile burun içerisine girilerek sinüs ağızları genişletilmekte, sinüslerdeki iltihaplı dokular ve polipler temizlenmektedir. Böylece hastanın sağlıklı bir şekilde solunumunu sürdürebilmesi amaçlanmaktadır. Sinüzit ameliyatında; muayene sürecinde tespit edilen kemik ve kıkırdak eğrilikleri de düzeltilmektedir. Aynı zamanda burun eti büyümeleri de bu süreçte tedavi edilmektedir.

Sinüzit ameliyatlarında; enfeksiyon oluşumu kontrol altına alınmakta, iltihap nedeni ile oluşan dokudaki ödem azaltılmakta, sinüs ağzı genişletilmekte, solunumun sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi sağlanmakta, enfeksiyona bağlı solunum yolu hastalıklarının süresi azaltılmaktadır. Sinüzit ameliyatı sonrasında hasta yaklaşık 3 – 4 gün içerisinde günlük yaşamına dönebilmektedir. Burun içerisindeki ve sinüslerdeki ameliyatın olumsuz etkileri ise yaklaşık 1 ay içerisinde ortadan kalkmaktadır. Ameliyat sonrasında doktor reçetesine ve önerilere eksiksiz uyulması bu sürenin kısalmasını ve komplikasyonların önüne geçilmesini sağlamaktadır. Uzmanlar tuzlu su uygulamasının bu süreçte iyileşmeyi hızlandıracağını da belirtmektedir.

Sinüzit Ameliyatı Sonrasında Yaşanabilecek Problemler

Sinüzit ameliyatı için tercih edilecek doktor ve sağlık kliniği büyük önem taşımaktadır. Enfeksiyona bağlı problemler ya da anesteziye bağlı sorunlar ile birlikte ameliyatı uygulayacak doktorun seçimi de büyük önem taşımaktadır. Sinüzit ameliyatı da diğer bütün cerrahi girişimlerde olduğu gibi birtakım riskler barındırmaktadır.

Bu risk faktörleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Aşırı kanama

- Anesteziye bağlı komplikasyonlar

- Optik sinir zedelenmesi sonucu görme kaybı

- Koku duyusunda yaşanabilecek kayıplar

- Diş ve dudaklarda ağrı ya da uyuşukluk hissi

- Baş ağrısı

- Şişlik

- Kanlı burun akıntısı

- Bulanık görme

- Ense sertliği

- Gözlerde şişme

Ameliyat sırasında kullanılan ekipman ve cihazların güvenilirliği ve güncel teknolojiyi takip ediyor olması ile birlikte doktorun tecrübesi ve teorik bilgisi de yaşanabilecek komplikasyonların önüne geçmede etkendir.