Çalışma Saatleri

  • Hafta İçi

    09:00 - 18:00

  • Hafta Sonu

    10:00 - 17:00

Coronavirus Son Durum

Coronavirus Son Durum

Coronavirus Covid19 da son durum; 78.966 bildirilmiş vaka var. Hayatını kaybeden kişi sayısı 2469. İyileşenler 23418. Hastalıktan ölüm oranı %3 civarında. İlk başlarda %2 idi, hafif bir yükselme var. Hastalık Çin dışında en fazla “Diamond Princess” Cruise gemisinde görüldü.

Diamond Princess gemisinde 691 kişide coronavirus enfeksiyonu tespit edildi. Bu rakam bundan sonraki Cruise yolculuklarındaki karantina protokollerinin de değişmesine yol açacaktır. Yeni düzenlemeler olacaktır diye düşünüyorum.

Ülke olarak ise 602 vaka ile Güney Kore , şu ana kadar Çin’den sonra en fazla coronavirus enfeksiyonunun tespit edildiği ülke oldu. İtalya’nın ise bir anda gündem olmasının nedeni vaka sayısının hızla artarak 137 ye çıkması ve bu sayı ile Japonya’dan sonra 4. Ülke olması İtalya’nın şu an çok ciddi önlemler almasında, Avrupa’nın ilk ölümlü vakalarının tespitinin bu ülkede olması ve Çin dışında İran ile Güney Kore’den sonra en fazla ölümün görüldüğü ülkenin de olmasının rolü büyük.

İran’daki durumun önemine gelince İran’da bildirilen vaka sayısı sadece 43. Ancak 43 vakanın 8 i hayatını kaybetti. Bu oran çok büyük bir oran ve Çin’den sonra en fazla insanın hayatını kaybettiği ülke İran oldu. Karşılaştırırsak Güney Kore’de 602 vakada 6 ölüm, İran’da 43 e 8.

Ülkeler bazında bu farklılıklar çok fazla neden var. Ama özet olarak karantina kurallarının ve hasta bakım protokollerinin bu salgından sonra da revize edileceğini düşünüyorum.