Çalışma Saatleri

  • Hafta İçi

    09:00 - 18:00

  • Hafta Sonu

    10:00 - 17:00

Tat Nedir?

Tat

Tat Nedir?

Tat her maddenin içerdiği kimyasal yapıların bileşenlerine göre farklılık gösteren ve dilimizin üzerinde yerleşen tat tomurcukları ile algılanma sürecinin tamamlandığı bir duyudur.

Tat Duyusu Nedir? 

Tat her maddenin içerdiği kimyasal yapıların bileşenlerine göre farklılık gösteren ve dilimizin üzerinde yerleşen tat tomurcukları ile algılanma sürecinin tamamlandığı bir duyudur. Farklı tatları darklı tat tomurcukları sayesinde algılarınz. Bu farklı tatların hepsinin günlük yaşantımızda bir önemi vardır. İlk insanlar bir dönem sadece hayatta kalabilecek kadar gıda bulabildikleri dönemde, mevcut yiyeceklerinin tatlarındaki farklılar ile beslenme dengelerini sağlarlardı. Doğal yaşamda tuzlu tatları algılayan kişi günlük mineral ve elektrolit balansını sağlar, şeker li tatlar ile karbonhidrat alım kontrolü sağlanır, ekşi tatlar ile aminoasit alımı sağlanır , acı tatlar ile de doğal yaşamda insan yaşamı için tehlikeli olabilecek zehirli gıdalara karşı bir kaçınma davranışı oluşturulur.

Bunun dışında tüm toplumlarda bulunamayan umami tat algısı ile de esansiyel aminoasit alım düzenine katkı sağlanır. Dolayısıyla bugün koku ile birleşerek bizim lezzet algımızı oluşturan tat duyusunun ve tat duyusunu oluşturan çeşitli tatların hepsinin bir işlevsel amacı vardır. Artık günümüz modern yaşamında insanlar sadece hayatta kalmak için yemek yememektedirler, haz duyusu ve tatlar, lezzetler bir etkileşim içindedir, bu yüzden günümüz yaşantısında hayatta kalma dürtüsünden çok daha çok yaşam kalitesinin belirleyen bir algı haline gelmiştir tat algısı.

İLGİLİ KONULAR