Çalışma Saatleri

  • Hafta İçi

    09:00 - 18:00

  • Hafta Sonu

    10:00 - 17:00

Vestibüler Rehabilitasyon Nedir?

Vestibüler Rehabilitasyon Nedir?

Vestibüler Rehabilitasyon Nedir?

İç kulak ve vestibüler sistem (denge organı) fonksiyon bozukluğu toplumda sık karşılaşılan sağlık sorunudur. Halk arasında genellikle ”vertigo” olarak tanımlanan vestibulopatinin birçok sebebi ve tipi vardır.

İç kulak ve vestibüler sistem (denge organı) fonksiyon bozukluğu toplumda sık karşılaşılan sağlık sorunudur. Halk arasında genellikle ”vertigo” olarak tanımlanan vestibulopatinin birçok sebebi ve tipi vardır. Bunlardan en sık olarak iç kulak kristaller kayması (BPPV) görülse de, vestibüler nörit, menierre hastalığı, labirentit, presbivestibüli gibi birtakım başka sebepleri de vardır.  Hatta bazı hastalarda iki veya daha fazla vestibüler bozukluk birlikte gelişebilir. Örneğin migren veya menierre hastalığı olanların sağlıklı bireylere göre daha sık BPPV (iç kulak kristal kayması) yaşandıkları bilinmektedir.  Ayrıca yaşın ilerilemesiyle her organımızda olduğu gibi vestibüler sistemimizde de ”presbivestibüli” olarak tanımlanan yıpranma ve tabiri caizsa eskime yaşanmaktadır.

Tam olarak bilinmeyen nedenlerden dolayı presbivestibüli bazı kişilerde  daha erken yaşta gelişebilmektedir. Aynı zamanda yaşın ilerilemesiyle vestibüler sistemi tutan diğer hastalıkların da sıklığı artmaktadır. İki hastalık birlikte olduğunda hem bir birinin bulgularını örtmesi sebebiyle tanısı zorlaşmakta hem de tedavisi zorlaşmaktadır. Ancak günümüzde teknolojik imkanların artmasıyla vestibulopatili hastalarımızı daha ayrıntılı inceleme ve doğru tanı koyma imkanına sahip oluyoruz.

Vestibulopatilerde  (vertigoda) tanısına göre kanalit repozisyon manevraları ve vestibüler rehabilitasyon tedavis en etkili ve geçerli tedavilerdir. Denge organı fonksiyon kaybında  denge sistemimizin diğer bileşenlerini güçlendirmeye ve beyinin nöroplastisite olarak bilinen özelliklerinden yararlanmaya dayalı ”Vestibüler Rehabilitasyon” tedavisi yaparak hastalarımız tedavi etmekteyiz.

Vestibüler rehabilitasyon akut vertigo atakları ve menierre hastalığı hariç tüm vestibulopatilerde faydalıdır.  Özellikle vestibüler hipofonksiyon ve presbivestibulide oldukça başarılı ve en önemli tedavi yöntemidir.

Vestibuler Rehabilitasyon tedavisi;

  • Dengeyi iyileştirir, düşmeyi önler ve kendine güveni sağlar.
  • Baş hareketleri esnasında görmeyi iyileştirir.
  • Uzaysal oryantasyonu iyileştirir, artmış optokinetik duyarlığı azaltır
  • Yeniden sosyalleşmeyi sağlar.