Çalışma Saatleri

 • Hafta İçi

  09:00 - 18:00

 • Hafta Sonu

  10:00 - 17:00

Deviasyon Ameliyatı

Deviasyon Ameliyatı

Burun Kemik Ve Kıkırdak Eğriliğinedir?

Burun septumu, burun boşluğunu sağ ve sol olarak ikiye ayıran perdedir. Ön kısmı kıkırdaktan, arka kısmı ise kemikten oluşmuştur. Septum deviyasyonu, burun perdesinin orta hattan sağa veya sola doğru eğilerek bir taraf burun boşluğunu daraltmasıdır.

Burun Kemik Ve Kıkırdak Eğriliğinin Zararları Nelerdir?
 • Septum deviyasyonu bazen tek taraflı, bazen de her iki taraf burun boşluğunda hava yolunu daraltarak  burun tıkanmasına sebep olabilir.
 • Burun boşluğunda hava yolunda çıkıntı yaparak hava akımında sağlıksız türbülans yapabilir ve burunda kuruluk, kabuklanma ve hatta tekrarlayan burun kanaması gibi şikayetlere yol açabilir.
 • Burun Septumu bir tarafa doğru aşırı çıkıntı yapıp burun boşluğunun yan duvarına baskı yapabilir ve buna bağlı baş ağrısına neden olabilir.
 • Horlama ve uyku apnesine meyilli hastaların üst solunum yollarında hava akımı bozukluğu yaparak uykudaki nefes sorunlarını arttırabilir.
 • Nefes alıp verirken rahatsız edici sese sebep olabilir.
 • Sık tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabilir.
Burun Kemik Ve Kıkırdak Eğriliğinin Sebepleri Nelerdir?

Burun perdesiindeki eğrilik doğuştan (fetal gelişim esnasında) olabilir, bebeğin doğum kanalından geçişi sırasında oluşan travmayla olabilir veya sonradan yaşanan travmalara bağlı da gelişebilir.

Burun Kemik Ve Kıkırdak Eğriliği Nasıl Tedavi Edilir?

Eğrilmiş burun kıkırdağını orta hatta getirmenin tek yolu ameliyattır. Ancak her septum deviyasyonu olan insanın ameliyat olması gerekir anlamına gelmez. Nitekim hafif düzeydeki eğrilikler herhangi bir sorun yaratmamaktadır ve tedavi gerektirmemektedir. Dikkat edilmesi hereken nokta ise çocukluktan beri devam eden belirgin deviyasyonu olan hastalar bazen kendindeki sorunun farkında olmayıp hekime başvurmayabiliyor. Dolayısyıla sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren, kronik farenjit nedeniyle başvuran, veya uyku sorunu yaşayan staların muayenesinde mutlaka hastanın burnunu değerlendirmek gerekmektedir.